Volba krbových kamen do půdního bytu : diskuze

no image
Autor: Váš dotaz
06. 04. 2012, 11:13:19
Volba krbových kamen do půdního bytu

Dobrý den
Chtěl bych si koupit litinová krbová kamna, ale nejsem si vůbec jistý, kolik mají mít výkon. Někde se píše 35W a někde i 50W na kubík. Mohli by jste mi poradit?
Jsme v podkrovním bytě který se dělal před 5 lety. Izolace je tam 250 mm. Dvě zdi jsou v zimě velmi chladné. Chtěl bych mít kamna v obýváku, který je otvorem v příčce propojen s kuchyní. Obyvák má 19,5 m2 a kuchyně má 16,5 m2. U obou je výška 2,4 m. Ještě můžeme otevřít dveře a pustit nějaké teplo do zbytku domu. Ale nevím zda to tak funguje.
Díky a s pozdravem

Reagovat na příspěvky lze po přihlášení

Admin
Autor: Admin
06. 04. 2012, 11:15:59
Re: Volba krbových kamen do půdního bytu

Dobrý den, to je přesně ono – tepelné ztráty jsou jiné v nízkoenergetické novostavbě a jiná ve 150 let starém domě. Proto je potřeba k volbě výkonu kamen přistupovat individuálně – dle stavu budovy.
Píšete podkrovní byt – začal bych asi komínem – měl jste tam kominíka ? Nedal vám nějaké omezení ? Ve smyslu třeba kamen se zadním vývodem kouřovodu, průměru kouřovodu, nebo maximálního výkonu kamen ( = množství spalin odcházejících z kamen)?

Pokud se týká vytápěného prostoru : pokud máte obývák spojený s kuchyní pouze otvorem pro vydávání jídla ( uprostřed stěny – ne nahoře a dole) , bude problém, jak teplo tím otvorem dostat. Dveřma samozřejmě ano.

Nevím, co Vás vede ke koupi litinových kamen, ale to je Vaše volba. Pokud bych byl já na Vašem místě, zvolil bych malá dvouplášťová kamna. Napadají mne kamna HAAS+SOHN KAUNAS LUX ( s kachlema, ale bohužel v tuto chvíli jsou k dispozici už pouze ve verzi s modrými kachlemi…).
Nebo bych si zkusil vybrat něco od slovenské firmy Thorma Fiľakovo ( bývalý Kovosmalt Fiľakovo) – MILANO II, MERANO, případně designovky jako je PIACENZA, BERGAMO, BRIXEN apod. Nevím, jak velký máte prostor vyhrazený pro kamna, ale do místnosti 20 m2 bych se snažil vybrat kamna s malým půdorysem.
S velikostí místnosti souvisí i další protiargument k litinovým kamnům – u jednoplášťových kamen je potřeba dodržet minimální vzdálenost od hořlavých předmětů 40 cm dozadu a do boku ( v některých manuálech je psáno dokonce 50 cm). U dvouplášťových kamen je to polovina.

Omlouvám se, pokud jsem neodpověděl tak, jak jste očekával. Každopádně se dívejte po menších kamnech i výkonově. Aby kamna správně pracovala, je potřeba je provozovat na horní výkonové hranici. Škrcení kamen na nízkém výkonu vede v důsledku ke špinění skla, dehtování a s tím souvisejícím snížením účinnosti.

V případě, že na mne nebudete naštvaný, že jsem zkritizoval Vaši volbu litinových kamen a budete mít další dotazy, napište.

Přeji hezký den
Petr Vávra

Reagovat na příspěvky lze po přihlášení

Domluvte si s námi schůzku.

Přijďte k nám na prodejnu, kde jsou napojena jak klasická, tak i peletová kamna a to i ve verzi s výměníkem a AKU nádobou.

Najdete nás v Oprechticích u Ostravy.

Provozní doba: Po - Čt 8:00 - 16:00 | Pá 8:00 - 15:00, So a Ne zavřeno

TOPlist
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.